Sivilcelerden Kurtaracak 3 Müthiş Tarif

Sivilcelerden kurtulma yolları çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor ya da etkisini göstermesi zaman alabiliyor. Peki kimyasal madde kullanmadan evde sivilcelerden kurtulma yolları nelerdir?

Birçok çeşidi olan sivilcenin tıbbi literatürdeki adı aknedir. Kırmızı küçük aknelere ‘papül’, iltihaplanmış ve şişkin olanlara ‘püstül’ adı verilmektedir. Ayrıca hem şişkinlik doluluk olan hem de arkası sert olanlara ‘kistik akne’ denmektedir.

Aknenin hangi tür olduğunu ancak bilimsel cilt analizi sonrasında anlaşılabilir.
Akne sorununuz var ise alkol, süt ürünleri, sigara, kafein, şeker, işlenmiş gıdalar, tahıl bunlardan kaçınmanızı öneririm. 

Akneli cildin bakımı sırasında dikkat edilecek noktalar şunlardır:
-Akneli olan kişiler ciltte sterilizasyon problemi olduğunu sanmaktadır oysaki akne, dışarıdaki kirlerden değil, iç bölgede derinin altından canlanır. O yüzden günde birkaç defa temizlemenin bir etkisi yoktur. Bu aksine cildin bariyerini zayıflatır ve daha fazla bakteri üremesine neden olabilir.
-Cilt temizliği önemlidir ama abartılmaması gerekmektedir. Sabah ve akşam temizlenmesi yeterlidir.
-Akneli cilde her zamankinden daha hassas davranmamız gerekmektedir.
-Aknelerle oynanamaması ve patlatılmaması gerekmektedir. Akneleri sıkmak ya da kaşımak ciltte derin izler bırakabilir. Ayrıca patlatmalarda mikrop cilde yayılabilir.
-Akneli ciltler temizlendikten sonra hemen nemlendirici sürülmez. Yeni yıkanan cilt gerildiği için nemlendiriciyi gereğinden fazla emebilir. Cilt temizlendikten en az 15 dakika geçtikten sonra ihtiyaç halinde nemlendirici uygulaması yapılabilir.

TARIF 1

1 şişe maden suyu
1 çay kaşığı limon suyu

Maden suyunun içine limon suyu eklenir ve cilde tatbik edilir. Taze hazırlanıp aynı gün içinde kullanılmalıdır.

TARIF 2:

100 ml su
2 gr tuz
15 ml elma sirkesi

Su, sirke ve tuz karıştırılıp kaynatılır. Soğuduktan sonra steril gazlı bez yardımı ile kompres yaparak cilde tatbik edilir. Taze hazırlanıp aynı gün içinde kullanılmalıdır.

TARIF 3:

15 ml kekik suyu
15 ml elma sirkesi
100 ml ılık su

Kekik suyu ve elma sirkesi, ılık suyla karıştırılır. Steril gazlı bez yardımı ile kompres yaparak cilde tatbik edilir. Taze hazırlanıp aynı gün içinde kullanılmalıdır.


Kozmetoloji ve Tibbi Bitkiler Uzmanı Seda Sakacı Çelik